Skip to main content

ForumBey.com ForumBey.com

Beta

ForumBey.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Sitemizin kalite ve güvenliği açısından kopyala yapıştır konular (alıntı) yasaklanmıştır. Sevgili üyelerimize bildiririz. ( 03.01.2019 )
BLOG SITEMIZ ACILMISTIR!!

6 Aylık Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

265
132
0
03-01-2019, Saat: 21:10
#1
Çevrimdışı
6 Aylık Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?
Çocuklar doğdukları andan itibaren anne sütü ile beslenirler. Tıp bilimi, anne sütünün bebeklerin bağışıklık sistemi açısından son derece yararlı olduğunu belirtiyor. Anne sütü, bebek beslenmesi için tek başına yeterli olmaktadır. Ancak, ne zamana kadar? 6 aya kadar sadece anne sütü yeterlidir. Bebek, 6 aylık olduğunda artık, anne sütüyle beraber, ek gıdalar verilmesi gerekli olmaktadır.

Bebeklerin Ek Gıdaya Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebekler, 4-5 aylıkken ağızlarına aldıkları bir besini dışarıya doğru iterler. Oysa, 6 aylık olduklarında, anne- babasının ya da kendisinden büyük kardeşinin yediklerine bakarak ilgi gösterir. Masaya uzanarak, yiyecekleri almaya çalışır. Bu noktada, anne, bebeğine ufak parçalar halinde, meyve, v.s verdiğinde bebeğin bunu keyifle emdiğini görecektir. Bu dönem bebekler için ortalama, 6 aylık oldukları dönemdir. Bebek beslenmesinde, ek gıda devreye girmektedir.

Ek Gıda Nasıl Verilmelidir?

Öncelikle, ek gıdalar aşırıya kaçılmadan, azar, azar verilmelidir. Bu sayede, bebeğin sindirim sisteminde bir sorun oluşma ihtimalinin önüne geçilmiş olunur. Bebeğe, ek gıdayla beraber anne sütünün de verilmesi gereklidir. Ek gıdada aşırıya kaçılması durumunda bebek anne sütünden uzaklaşabilir. Bebek, 1 yaşına kadar baldan uzak durmalıdır. Bebeklere verilen çorbalarda, salça, tuz ve baharat olmaması gereklidir. Yine özel olarak, alerjik reaksiyon gösterdiği bir gıda varsa ısrarcı davranmamak gereklidir.

6 Aylık Bebek Neler Yer?

Bebekler, tatlı gıdaları daha fazla severler. Bu anlamda, 6 aylık bebeklerin, elma püresinden daha fazla sevdiği bir şey yoktur. Bunun yanı sıra, yoğurt da bebeklere yedirilmelidir. Ayrıca, yoğurda, havuç ve elma püresine de yulaf katılması gibi seçenekler ile besin değerleri arttırılabilir. Elma, armut, muz, havuç, vs. püresi besin değeri ve kolay sindirimi sebebiyle, bebekler açısından sağlıklıdır.
Ancak, bebeğe verilen meyveler arasında herhangi birine alerjik reaksiyon gösterip göstermediğine bakılmalıdır. Sebzelerden, patates, havuç, enginar, çocuklara yedirilebilir. Ayrıca, tuz ve baharat içermeyen çorbalar ile bebekler anne sütüne ilave olarak beslenebilir. Sebze çorbalarına abartıya kaçmadan, sadece 1 ceviz tanesi kadar et katılabilir. Ayrıca, haftada 1 ya da 2 defa aynı büyüklükte tavuk verilmesi normaldir.
Mükemmeli yakalamaya uğraş, o zaman başarı zaten seni kovalar

[Resim: forumbeysosyal.png]
admin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Task