Skip to main content

ForumBey.com ForumBey.com

Beta

ForumBey.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Sitemizin kalite ve güvenliği açısından kopyala yapıştır konular (alıntı) yasaklanmıştır. Sevgili üyelerimize bildiririz. ( 03.01.2019 )
BLOG SITEMIZ ACILMISTIR!!

OS X Internet Recovery nedir? Ne işe yarar?

01-01-2019, Saat: 23:14
#1
Çevrimdışı
Mac’lerdeki  biliyor musunuz? Mac’imiz çalışmıyor hale gelse bile, bu özellik sayesinde tamir edebiliyor veya Mac’imizin işletim sistemini kolayca yeniden yükleyebiliyoruz. Tabi bunun için diskimizde bir kurtarma bölümü olması gerekiyor. Ancak diskimizdeki bu bölüm bozulursa, silinirse ya da yeni bomboş bir disk alıp taktığımızda da Mac’imiz kendi başının çaresine bakabiliyor.

“OS X Internet Recovery” (İnternet Kurtarması) sayesinde diskimizde kurtarma bölümü olmadan ya da elimizde bir yükleme diski olmasa da Mac’imize işletim sistemini kolayca yükleyebiliyoruz. Buna ihtiyacımız hiç olmaz umuyorum ki, ancak çok çok nadir de olsa ihtiyacımız olduğunda nasıl kullanacağımızı bilmemizde fayda var.

OS X Internet Recovery ne işe yarıyor?
“Kurtarma modu” (Recovery Mode) diskimizdeki küçük, gizli bir alan olan Recovery HD’yi kullanıyor. Ancak OS X Internet Recovery ise bunun tersine, bir diske ihtiyaç duymadan Mac’imizin firmware’inde kayıtlı özel bir kod parçasını kullanarak Apple’ın sunucularına bağlanıyor ve gereken işlemleri başlatıyor.
Daha net olarak anlatmak gerekirse, Internet Recovery Apple’ın sunucularına bağlanıyor ve Mac’imiz için gereken dosyaları indirerek Mac’imizin sanki kurtarma diski varmış gibi çalışmasını, böylece gereken işlemleri yaparak normal bir şekilde kurtarma işlemlerinin yapılmasını sağlıyor.
Böylece işletim sistemimizi yeniden yükleyebiliyor ya da yükleme öncesinde gereken araçlara erişim sağlayabiliyoruz.

Internet Recovery ne zaman işime yarar?
  • Mac’imizin diskindeki “Recovery HD” bölümü zarar gördüyse veya kullanılamıyorsa
  • Yeni ve içerisinde hiç bir bilgi olmayan bir disk taktıysak
  • Diskimizin içerisindeki her şeyi bilerek ya da yanlışlıkla sildiysek
ve buna benzer durumlarda…
Internet Recovery nasıl kullanılır?
OS X Internet Recovery’yi kullanmak oldukça kolay. Mac’imiz açılırken klavyemizden command-alt-R tuşlarına basılı tutarak Internet Recovery özelliğini devreye sokabiliyoruz.
  
Bunun ardından Internet Recovery önce bellek ve diskimize bir küçük test uyguluyor ve sonrasında bir kablosuz ağ bağlantısı seçmemizi istiyor. Bir ağa bağlandıktan sonra Internet Recovery Apple’ın sunucularından Mac’imize özel bir imaj dosyası indirmeye başlıyor. Bu imaj sayesinde diskimizdeki “Recovery HD” bölümü oluşturuluyor. 
NOT: Bu noktaya kadar olan işlemler sadece birkaç yüz MB tutuyor. Henüz işletim sistemi indirilmiyor.
Sonrasında ise Mac’imiz yeniden başlatılıyor ve yukarıda açıkladığımız gibi bildiğimiz kurtarma işlemlerine geçebiliyoruz.

Bildiğimiz “Kurtarma Modu” ile farkı nedir?
Her iki yöntem de işletim sistemini tamamen internet üzerinden indirmesine rağmen aralarında temel birkaç küçük fark mevcut.
Normal kurtarma işlemi başlangıçta internete ihtiyaç duymuyor, ancak sonrasında işletim sistemini indirmek için internet erişimine ihtiyaç duyuyorken, Internet Recovery ise en baştan itibaren internet erişimi istiyor.
Ancak en büyük fark yüklenen işletim sistemlerinde:
  • Mac’imizdeki Recovery HD’den başlattığımız kurtarma işleminde, Mac’imize yüklemiş olduğumuz işletim sisteminin en güncel sürümü indirilip yüklenirken (Örneğin Mac’imize 10.9.1 yüklüyken işlemi başlattığımızda, App Store’dan 10.9.2 veya daha üst sürüm yüklenecektir)
  • Internet Recovery’de ise Mac’imizi satın aldığımızda üzerinde yüklü gelen işletim sistemi indirilerek yükleniyor.
Mükemmeli yakalamaya uğraş, o zaman başarı zaten seni kovalar

[Resim: forumbeysosyal.png]
admin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Task