Skip to main content

ForumBey.com ForumBey.com

Beta

ForumBey.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Sitemizin kalite ve güvenliği açısından kopyala yapıştır konular (alıntı) yasaklanmıştır. Sevgili üyelerimize bildiririz. ( 03.01.2019 )
BLOG SITEMIZ ACILMISTIR!!

Seri Üretim Ve Endüstri İlişkisi

07-01-2019, Saat: 22:10
#1
Çevrimdışı
Seri Üretim Ve Endüstri İlişkisi
 
 
             İnsan gücü kısıtlıdır; çabuk yorulur, acıkır, dinlenme ihtiyacı duyar, olumsuz fiziksel ve psikolojik etkilere karşı dayanıksızdır oysa makineler yorulmazlar, acıkmazlar ve dinlenme ihtiyacı duymazlar. Şüphesiz ki makineleşme insan gücünün öneminin azalmasına sebep olmuştur. İlk makineleşme ve endüstriyel gelişim Sanayi Devrimi ile olmuştur. İlk olarak su ve buhar gücüyle mekanik üretim sistemleri geliştirilmiştir. Daha sonra da elektrik sistemlerinin kullanılmasının ve üretimde iş bölümüne gidilmesinin, daha hızlı ve maliyeti düşürücü etkisi keşfedilmiş ve endüstride seri üretime geçilmiştir. Yani, endüstri ve seri üretim arasındaki ilişki birbirini tamamlayan çok önemli iki süreçtir.
 
 Üretimin İlk Aşaması
 
 Bugün endüstri; teknoloji ve bilimden beslenerek giderek büyüyor ve insan ihtiyacını karşılamada önemli bir rol üstlenmektedir. Bilim, her geçen gün yenilikler getirirken teknoloji de bu yenilikleri kullanarak insanların kullanımına elverişli hale getirmektedir. Öyle ki her geçen gün bu teknolojik ve bilimsel yenilikler bilim insanları tarafından dünyaya sunulmaktadır.
 
            Bilim insanları laboratuvarlarda uzun araştırmalar ve çabalar sonunda bir ürün tasarlar ve geliştirirler. Ürünlerin genellikle bu ilk tasarımlarının maliyeti yüksek ve üretimi uzun sürmektedir. Eğer ürün piyasaya sunulmak isteniyorsa daha ucuz maliyet ve daha hızlı üretim istenir.
 
 Üretimde Makinenin Yeri
 
 Makineler insanlara göre daha kusursuz çalışırlar ve verilen her komutu kısa sürede yerine getirirler. Ayrıca, insan gücüne göre üretim hızı çok daha yüksektir. Bu yüzden günümüzde üretimde makineler, insanların yerini almıştır. Fakat şunu belirtmek gerekir ki, her ne kadar makineler insanlara göre avantaj sağlasa da hala insanların yaptığı her şeyi yapamamaktadırlar.
             
 Seri Üretim
 
 Seri üretim bir ürünün, belirlenmiş bir üretim süreci ile çok sayıda üretilmesidir. Başka bir deyişle seri üretim, laboratuvarlarda tasarlanan ürünlerin, gerekli iş bölümü ve gerekli makineyle, gerekli miktarda üretiminin sağlanmasıdır. Seri üretim ile ürün verimi oldukça yükselmekte ve daha ucuz hale getirilmektedir. Ayrıca, piyasanın büyük ölçüdeki ihtiyaç talepleri de seri üretimle kısa sürede karşılanabilmektedir. Sonuç olarak, seri üretim endüstrinin gelişmesine büyük ölçüde katkıda bulunurken endüstri de seri üretimin daha verimli ve hızlı olmasını sağlar.
Mükemmeli yakalamaya uğraş, o zaman başarı zaten seni kovalar

[Resim: forumbeysosyal.png]
admin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Task