Skip to main content

ForumBey.com ForumBey.com

Beta

ForumBey.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Sitemizin kalite ve güvenliği açısından kopyala yapıştır konular (alıntı) yasaklanmıştır. Sevgili üyelerimize bildiririz. ( 03.01.2019 )
BLOG SITEMIZ ACILMISTIR!!

Seyahat Sonrasında Görülen Hastalıklar

05-01-2019, Saat: 02:50
#1
Çevrimdışı
Seyahat Sonrasında Görülen Hastalıklar

Yurtiçi ve yurtdışı yapılan seyahat sırasında veya sonrasında hastalıklar görülür. Yolculuk sırasında otobüs, minibüs, servis araçları, taksi ve uçaklarda enfeksiyon veya diğer kişilerden sağlık sorunlarından dolayı hastalıklar bulaşabilir. Seyahat sırasında karşılaşılan hastalıklar kişiyi zor durumda bırakabilir.

Araba Tutması (yol tutması)
Halk arasında yol tutması olarak bilinir ancak bu bir hastalık değildir. Uzun yol nedeniyle arabanın sallanması ve sağa sola hareket etmesi nedeniyle araba sarsılır. Bu durumda vücudun verdiği reaksiyon sonrası mide bulantısı ya da karın ağrısı görülür.
Yol tutmasını engellemek için güneş gözlüğü takabilir. Mide bulantısı için koruyucu haplar içilebilir. Doktora veya eczaneye sormadan ilaç kullanmayın. Yollarda çocukları oyalamak için oyuncak verebilirsiniz. Yolculuk öncesi en az iki saat önce yemek yiyin. Arabada ön sıralara, otobüste orta sıralara, gemide orta veya alt sıralara, uçakta kanat sıralarına doğru olan yerlere oturabilirsiniz.

Jetlag
Üç saat veya daha fazla sürede yapılan yolculuklarda görülür. Yolculuk öncesi ve sonrası kesinlikle alkol, sigara, bol su içmek ve kafeinli içeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Hafif gıdalar yenmesi gerekiyor.

Derin Ven Trombozları
Uzun süre yapılan yolculuklar sırasında hareketsiz kalındığı için bacak damarlarında meydana gelen pıhtı sonucu bacaklarda ağrı ve şişlik oluşur. Ağrı kesici kullanarak ağrı veya şişliklerden kurtulabilirsiniz. Doktor veya eczaneye danışmadan ilaç kullanmayınız.

İshal

Enfeksiyon veya mikroplardan dolayı görülen ishal, seyahat hastalığıdır. Uzun yolculuklar nedeniyle kullanılan lavabo, tuvalet, su ve gıdalar nedeniyle ishal meydana gelir. Bu durumda pişmemiş gıdalardan uzak durun. Meyve yiyerek ve bol su içerek vücudun su kaybı önlenebilir. Eğer ishal iki gün içinde geçmiyorsa, bir hastaneye gitmeniz gerekiyor.

Kolera
Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin bazılarında salgın olarak görülebilir. Koleraya yakalanma riski beş milyonda birdir. Az pişmiş yiyecekler, çiğ gıdalar ve sulardan bulaşabilir. Su ürünü yiyecekler örneğin, midyeden bulaşabilir. Kolera aşısı vardır ancak yan etkileri nedeniyle kullanılması tercih edilmiyor.

Sarı Humma
Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde sarı humma hastalığı görülür. Bu mikrop aedes cinsi sivrisineğin sokmasıyla bulaşır. Kişide halsizlik, ateş, sarılık etkisi görülür. Uzmanlar tarafından hastalığın tedavisi olmadığı söyleniyor. Meydana gelen vakaların %5’i ölümle sonuçlandı. Hastalığın aşısı bulunuyor. Eğer Afrika veya Güney Amerika ülkelerine gideceksiniz aşıyı araştırabilirsiniz.

Sıtma
Sıtma hastalığı nedeniyle dünya çapında yılda 2 milyon kişi hayatını kaybediyor. Mikrop veya enfeksiyon yoluyla bulaşan hastalık Afrika, Asya ve Orta Amerika ülkelerinde görülür. Anofel sivrisineklerin ısırması sonucu sıtma görülür. İki veya üç gün içinde kişide üşüme, titreme, terleme, ateş görülür. Hastalığın aşısı bulunmuyor ancak ilaçlarla önlem alınabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Az gelişmiş ülkelerde görülür. Aids (hepatit B, C), sefiliz, gonore, kondilom, lenfogranüloma ve herpes cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alıyor. Kan alışverişinde bulunmayın çünkü kan ile çok hızlı şekilde bulaşır.

Menenjit
20 yaş altı insanlarda ve tüm yaşlarda menenjit görülür. Hac mevsiminde çok görülür. Kalabalık ortamda enfeksiyon yoluyla hızlı şekilde bulaşır. Kişilerde; ateş, baş ağrısı, kusma, bulantı, şuur bozukluğu, sağırlık görülür. Ölüm riski vardır. Aşı yaptırarak önlem alabilirsiniz.

Tifo

Su ve gıdalar yoluyla kişilere bulaşır. Pişmemiş gıdalar ve su kullanımında dikkatli davranın. Aşı yaptırarak korunabilirsiniz.
Mükemmeli yakalamaya uğraş, o zaman başarı zaten seni kovalar

[Resim: forumbeysosyal.png]
admin
05-01-2019, Saat: 02:58
#2
Çevrimdışı
Çok yaralı olmuş
El Salvador

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Task